عطر و ادکلن که در انگلیسی به عطر fragrance و perfume گفته می شود و به ادکلن یا ادوکلن cologne گفته می شود گرچه تفاوت این واژه ها در زبان های مختلف زیاد است ولی هر دو آن ها بسیار به هم نزدیک هستند.

شاید فکر کنید که تفاوت ادکلن و عطر بر اساس جنسیت است. حقیقت این است که تفاوت در غلظت روغنهای اساسی در پایه آب و الکل در رایحه نهفته آن است. عطرها حاوی غلظت بیشتری روغن هستند ، به طور معمول حدود 20 تا 30 درصد ، در حالی که غلظت روغن در ادکلن حدود 2 تا 4 درصد است. انواع دیگری از عطرها مانند ادو توالت و ادکلن ادو در همان طیف غلظت روغن قرار می گیرند. این غلظت تعیین می کند که بو چقدر ماندگاری دارد و چه زمانی باید استفاده کرد.

- تفاوت عطر و ادکلن ، ادو پرفوم، ادو توالت و ادو کلن در چیست؟
تصویری از عطر ها و ادکلن های بسیار زیبا

Eau Fraiche

افترشیو ها

وقتی عطری را اسپری یا تر می کنید ، ابتدا نت های بالایی آن را بو می کنید ، عطرهایی که به طور معمول در عرض چند دقیقه ضعیف می شوند. از آنجا که عطرهای Eau Fraiche به سرعت فرسوده می شوند ، شامه بدن شما وقت زیادی برای تعامل با روغن ها را ندارد به ویژه خوب یا بد بودن آن ها را نمی تواند تشخیص دهد ، متاسفانه به علت عدم ماندگاری بالا این عطر ها در ایران به تعداد محدود به فروش می رسد.

Eau de Cologne

ادکلن

Eau de Cologne یا همون ادکلن معمولی این نوع از عطر که ادکلن نامیده می شود غلظت روغن 2 تا 4 درصد دارد. این ادوکلن معمولاً مخصوص رایحه های مردانه سبک و تازه است که غالباً میوه ای یا مشک دار هستند و به طور معمول چند ساعت ماندگاری دارند. در اولین ساعت ، نت های میانی که قلب عطر است غالب می شوند. در طول ساعت دوم ، نت های پایه ای که شامل یک عطر دیگر است غالب می شود. این دوره خشک شدن نامیده می شود و زمانی است که شامه بدن شما با فیبرهای طولانی مدت ارتباط برقرار می کند تا رایحه واقعی یا نهایی را تولید کند. از آنجایی که ادو ادکلن غلظت کمتری دارد ، عطر تا ماندگاری ندارد ، از آنجایی که ادو ادکلن غلظت کمتری دارد ، این عطر ماندگاری ندارد ، بنابراین ممکن است بعد از مهمانی کاری و شام نیاز باشد تا دوباره از آن استفاده کنید

Eau de Toilette

ادو تویلت

Eau de Toilette یا در فارسی ادو توالت (ادو تویلت) برخلاف اسم عجیبش رایحه بسیار خوش بویی دارد 🙂 ، در یک ادو توالت ، غلظت روغن های معطر حدود 5 تا 15 درصد است و عطر و بوی آن تقریباً در سه ساعت از بین می رود. چند ساعت پایانی دوره خشک شدن است که رایحه نهایی غالب می شود. در ادو توالت عطر نهایی با عوامل مختلفی از جمله نوع پوست ، رژیم غذایی ، میزان هورمون ، سایر محصولات مورد استفاده ، عرق و حتی آب و هوا تعیین می شود. این عوامل می توانند تا حد زیادی روی رایحه نهایی تأثیر بگذارند ، بنابراین ایده خوبی است که از یک دوست بخواهید تا بعد از چند ساعت یک نظر صریح به شما بدهد.

Eau de Parfum

- تفاوت عطر و ادکلن ، ادو پرفوم، ادو توالت و ادو کلن در چیست؟

Eau de Parfum اغلب تصور می کنند که همان عطر معمولی می باشد ، این حَرف تا حدودی اشتباه است. ادو پارِفوم ، Eau de parfum با غلظت روغن معطر 15 تا 20 درصد حاوی روغن کمتری نسبت به عطر است و پنج تا هشت ساعت ماندگاری دارد. این عطرهای تند گاهی اوقات می توانند باعث گمراهی و اشتباه گرفتن نت های بالایی (اصلی) با نت های دیگر شود ، با یک دوره خشک شدن که تا هفت ساعت طول می کشد ، رایحه نهایی تحت تأثیر شامه بدن شما قرار دارد که به نوبه خود بسته به فعالیت های شما می تواند در طول یک روز به طور چشمگیری تغییر کند. این را به خاطر داشته باشید و به نحوه تغییر رایحه در طول روز توجه کنید تا از عطر و بوی آن به همان اندازه که در ابتدای روز دوست دارید ، در آخر روز اطمینان حاصل کنید.

Perfume (عطر)

- تفاوت عطر و ادکلن ، ادو پرفوم، ادو توالت و ادو کلن در چیست؟

نوبتی هم باشه ، نوبت همون واژه رایج خودمانی با نام عطر هست ، عطر به معنای بوی خوش می باشد که در ادامه به بررسی تفاوت با سایر مدل ها می پردازیم. عطر شدیدترین رایحه ای است که معمولاً با غلظت 20 تا 30 درصد مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین به آن پارفوم گفته می شود ، می تواند تا 24 ساعت پس از یک بار استفاده دوام داشته باشد. در این مدت ، شامه بدن شما می تواند به طرز چشمگیری تغییر کند ، بنابراین رایحه نهایی نیز به طور معمول ثابت می باشد. از این رو انتخاب عطر باعث مشخص شدن سلیقه دقیق شما می باشد زیرا عطر بیان گر شخصیت و احساسات شما است.

از اینکه با ما همراه بودید و این مطلب را مطالعه کردید سپاسگذاریم ، امیدواریم که توانسته باشیم آگاهی شما را در مورد اختلاف عطر و ادکلن را افزایش دهیم.

منبع : overstock